Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa -copiilor nostri minori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa -copiilor nostri minori

Tatal meu,in 2011, ne-a facut act de donatie cu uzufruct viager pt el, mie si sotului meu, o casa si teren, fanete , vii, in total 2000 mp in mediul rural.
Casa a fot amenajata de noi , cu bani (15.000 euro)dintr-un credit de nevoi personale.

Ulterior, in 2015, inainte de a lua eu hotararea de divort , sotul a fost de acord sa vandem noi 2, copiilor nostri minori, aceasta casa,stiind ca el nu e agreeat de tatal meu, si in ideea ca el sa iese din masa partajabila, ulterior.Tatal meu a ramas in continuare uzufructuar viager.

Intrebare: suntem in plin proces de divort, sotul mai are acum vreun drept, de a intra, de a lua lucruri din casa care sunt ale lui, ale fostulu sot;scule ,unelte agricole,etc, chiar ar vrea sa patrunda cu forta eventual, daca nu e lasat de tatal meu? Fiind tatal copiilor, noii proprietari, are totusi drepturi,fostul meu sot, daca am vandut copiilor minori aceasta proprietate, deci nu mai suntem nuzi proprietari?

Daca sunt lucrurile lui, si le poate cere prin orice mod legal. Pe de alta parte, fara acordul uzufructuarului nu are drept de a intra in casa, nici daca e si nici daca nu e nud proprietar. Doar daca mai are domiciliul acolo, ceea ce e discutabil, caci nu stiu situatia de fapt: de cand a plecat, cu ce scop, ce a luat etc.

Totusi, copiii din ce au platit pretul vanzarii, caci daca nu l-au platit ma tem ca actul e anulabil.
Domiciliul nu il are acolo, ci in mediul urban.

A mai luat din lucruri, venind incognito, in lpsa tatalui, insa acum uzufructuarul (tata) nu ii mai permite decat cu acordul lui si in prezenta lui, cu o lista clara de bunuri de ridicat, in prezenta martorilor.

Copiii ,,au cumparat,, fiind reprezentati de bunica materna (sotia uzufructuarului) ca procuratoare de fonduri si reprezentanta a minorilor.

Ce inseamna ca fostul sot , sa le solicite bunurile prin orice mod legal, in ce mod?

Multumesc !