avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salariu

Buna ziua
lucrez cu jumatate de norma ,salariul minim pe economie si pe fluturas imi apar urmatoarele:
- salariul de baza 342 lei
- salariul incadrare 525 lei
- spor 50%.Puteti sa-mi spuneti de ce estediferenta intre salariul de baza si cel de incadrare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 2 Noiembrie 2015
Din cauza sporului acordat.

Potrivit art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Astfel, 342 lei + 50% x 342 = 513 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza salarul de baza minim brut pe tara ? dorutuvic dorutuvic sunt indicnat si confuz , lucrez la un spital si am un salar de incadrare de 775 lei plus sporuri ajung la un salar net de 1312 lei impozabil, potrivit ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie alinacocolina alinacocolina AS dori sa poata cineva sa imi spuna care este salariul minim de incadrare fara sporuri pentru un muncitor bucatar intr-un spital de psihiatrie,de la ce suma ... (vezi toată discuția)
Vechimea in munca la salariul minim phenom73 phenom73 buna ziua ,lucrez la un spital din bucuresti pe postul de brancardier salariul minim pe economie (actual 1050)cu vechimea in munca de 20 de ani. doresc sa stiu ... (vezi toată discuția)