Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salariu

Buna ziua
lucrez cu jumatate de norma ,salariul minim pe economie si pe fluturas imi apar urmatoarele:
- salariul de baza 342 lei
- salariul incadrare 525 lei
- spor 50%.Puteti sa-mi spuneti de ce estediferenta intre salariul de baza si cel de incadrare?
Din cauza sporului acordat.

Potrivit art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Astfel, 342 lei + 50% x 342 = 513 lei