Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vanzator pt sezonul de sarbatori
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vanzator pt sezonul de sarbatori

Buna ziua, pentru a putea vinde in luna Decembrie si Februarie in zonele amenajate de piete, primarie .. la masute e nevoie sa ma P.F.A sau S.R.L . Totusi cineva mi-a spus ca pot tutusi ci cu diploma de florar decorator, pot vinde ghivece si buchete handmade .. tot ce tine de imaginatia mea si ale legatura cu florile si spitul sarbatorilor.

Daca e adevarat ca pot obtine autorizatie pt perioada de craciun si dragobete, doar cu diploma de curs. Unde trebuie sa ma adresez?
E nevoie doar de autorizarea ca pfa pe care o faceti la registrul comertului si finante apoi mergeti la primarie sa solicitati inchirierea si plata taxei pentru acel spatiu din zona special amenajata.
Aveti in vedere ca daca va apucati de aceasta activitate, chiar daca va axati pe cateva momente din an, trebuie sa cam mergeti la toate, nu numai la cele doua pentru ca trebuie sa va scoateti cheltuielile care apar pentru impozit si contributiile pe sanatate si pensie.
Adica ganditi bine. Pare una ocazionala dar trebuie sa participati si sa stati acolo pe pozitie la toate aceste ocazii din an.
Cititi si la www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc, e clar! Ma retrag, credeam ca pot evita P.F.A-ul