Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedeapsa cu supraveghere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedeapsa cu supraveghere

Buna ziua , am o pedeapsa de 5 ani cu supraveghere din care s-a scurs 3 ani si de curand sunt cerecetat intr-un dosar de evaziune care este posibil sa imi dea amenda penala, imi poate spune cineva cum imi influenteaza acesta din urma prima pedeapsa?
Multumesc !
De unde știți că veți primi pedeapsa amenzii?
Dacă va fi amendă se poate să nu existe revocare sau anulare a suspendării sub supraveghere.Dacă pedeapsa va fi închisoarea, și, după caz, evaziunea fiscală este o infracțiune concurentă sau comisă în stare de recidivă, va avea loc revocarea beneficiului suspendării ori anularea și stabilirea unei noi pedepse ,aplicându-se regulile concursului de infracțiuni.
Multumesc, presupuneam ca va fi amenda pentru ca prejudiciul este mic numai vroiam sa stiu daca mai am vre-o speranta ca prima pedeapsa sa nu fie influentata
.