Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Ocpi intarzie intabularea
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Ocpi intarzie intabularea

In 8 iunie 2015 am incheiat la un birou notarial un act de donatie in calitate de bebneficiar. Actele au fost depuse la OCPI pentru intabulare si am primit un numar de inregistrare. Desi termenul de solutionare a trecut demul, nici pana in ziua de azi nu s-a efectuat intabularea. Unde pot reclama intarzierea? Ce alte solutii am?
Reprezentantii biroului notarial ce opinie au exprimat referitor la tergiversare intabulare ?
Daca bej nu ofera raspunsuri ,contactati personal registratorul sef al ocpi pentru clarificarea situatiei
De regula,conditionat de bagajul de activitate al ocpi intabularea se realizeaza in termen de 30 de zile
Sunt cazuri cand intarzie intabularea si 2,3 luni
puteti urmari stadiul cereri pe site-ul ANCPI
[ link extern ]
in caz de intarziere puteti sa va adresati in prima faza BCPI teritorial poate sunt ceva probleme
ynocentta a scris:
Daca bej nu ofera raspunsuri ...

Ce este "bej" si ce legatura are cu subiectul?
@vix,
Mergeti la OCPI si intrebati in ce stadiu este dosarul dumneavoastra.

Adriantot, moderator
Notarul spune ca sunt cei de la ocpi foarte aglomerati...dar m-am cam saturat sa astept...
Data inregistrare: 08.06.2015
Termen solutionare: 18.06.2015
Obiectul cererii: Intabulare sau inscriere provizorie
Stare curenta: Inregistrata
Istoric cerere:

Data Actiune Stare Actor
08.06.2015 Adaugare cerere Initiala Referent Relatii Cu Publicul
08.06.2015 Modificare cerere Platita fara acte Referent Relatii Cu Publicul
09.06.2015 Modificare cerere Inregistrata Referent Relatii Cu Publicul
09.06.2015 Acte originale Inregistrata Referent Relatii Cu Publicul