Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul de bloc

buna ziua .as vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema.
administratorul de bloc are firma de administratie dar si firme de reparatii ,intretinere iar el foloseste banii incasati direct in firmele de reparatii . are voie sa foloseasca astfel banii incasati? are voie sa aiba si firma de intretinere reparatii? din cate am auzit eu nu.si care e baza legala ,multumesc
Este vorba de spatiu privat si nu este un conflict de interese stabilit prin lege, asa cum e cazul salariatilor din sectorul bugetar. Cu toate acestea, asociatia de proprieatari, prin adunarea generala, poate stabili modul de administrare si selectie a celor care fac lucrari de intretinere si reparatii si poate, la limita, interzice administratorului sa faca si reparatii.
Iulian MANEA, Contabil
administratorul de bloc are firma de administratie dar si firme de reparatii ,intretinere

Dispozitia in vigoare prevede HG nr 1588/2007
ART. 22
(1) Activitatea de administrare a condominiului include activitati de administrare
tehnica, de contabilitate si casierie.
(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de
administrator sau încheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru
realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, întretinerii, investitiilor si
reparatiilor asupra proprietatii comune.
(3) Pentru a fi autorizate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru
activitatea de administrare, persoanele juridice specializate trebuie sa îndeplineasca
urmatoarele conditii:
a) sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca
activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract;

Chiar daca administratorul de imobil persoana juridica detine si firme de reparatii,detine suplimentar obligatia sa depuna selectie de oferte de executie de la operatori economici
HG nr 1588/2007 (9) Pentru lucrarile privind proprietatea comuna, administratorul, tinând seama de pret,durata de executie si calitate, supune spre analiza, selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerintele,în vederea executarii lucrarilor, conform legislatiei în vigoare, potrivit art. 37 din Legea nr.230/2007.
În caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plata.
Administratorul are voie sa detina, sa conduca, sa actioneze in oricate firme poate, ca salariat, actionar, asociati...
Dar administartorul asociatiei de proprietari face ceea ce i se permite, ceea ce i se cere, ceea ce aproba comitetul executiv si presedintele. Asa cum se vede din postarea de mai sus, daca administratorul nu are apribarea conducerii asociatiei, a presedintelui, nu poate, nu are voie sa faca o cheltuiala.
In caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plata.

Asadar cautati explicatia la presedinte pentru ca acesta-i da voie sa faca ori sa nu faca ceva. Administratorul executa.