Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la pensie?

Sora mea are 65 ani. Toata viata ei a crescut 6 copii .Nu a lucrat decat cativa ani ca infirmiera.Copii sunt majori la casele lor si ea a ramas doar cu sotul care are pensie.Ea poate beneficia de pensie? avand in vedere ca a crescut atatia copii si doar sotul a lucrat.
Multumesc din suflet!
Pentru a putea beneficia de pensie trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de aproximzativ 12 ani,in functie de luna nasterii.
31 august 1950.este nascuta.
1. O femeie nascuta in august 1950 poate beneficia de pensie pentru llimita de varsta la 58 de ani si 6 luni daca are un stagiu de cotizare (vechime in munca) de cel putin 12 de ani.

2. Faptul ca a nascut si crescut 6 copii nu o ajuta la reducerea stagiului minim de cotizare de 12 ani.