avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la pensie?

Sora mea are 65 ani. Toata viata ei a crescut 6 copii .Nu a lucrat decat cativa ani ca infirmiera.Copii sunt majori la casele lor si ea a ramas doar cu sotul care are pensie.Ea poate beneficia de pensie? avand in vedere ca a crescut atatia copii si doar sotul a lucrat.
Multumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:38, 4 Noiembrie 2015
Pentru a putea beneficia de pensie trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de aproximzativ 12 ani,in functie de luna nasterii.
31 august 1950.este nascuta.
1. O femeie nascuta in august 1950 poate beneficia de pensie pentru llimita de varsta la 58 de ani si 6 luni daca are un stagiu de cotizare (vechime in munca) de cel putin 12 de ani.

2. Faptul ca a nascut si crescut 6 copii nu o ajuta la reducerea stagiului minim de cotizare de 12 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Gabriella2013 Gabriella2013 Buna ziua, Va rod sa-mi spuneti daca, matusa mea care este nascuta in anul 1950, noiembrie, cu 8 ani vechime, poate beneficia de pensie anticipata, sau alt ... (vezi toată discuția)
Pensionare naoi67 naoi67 Sunt nascut in 8 VII 1950 si am peste 40 ani lucrati.Cand pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)