avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... presedinte instalator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

presedinte instalator

Buna ziua,

Bine v-am gasit, sunt nou pe acest forum.
Intrebare este daca functia de presedinte de asociatie proprietari
este compatibila cu functia de instalator - instalatii sanitare - in
cadrul aceleiasi asociatii.
Cu acces la tevile comune.
Aceasta ii confera pozitie de monopol, in sensul ca nu o sa fie analizate
oferte de la alti instalatori.
Cel mai recent răspuns: eugarizan , utilizator 13:43, 4 Noiembrie 2015
Presedintele de asociatie nu poate impune tot ceea ce doreste si are obligatia sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in vigoare
HG nr 1588/2007 (9) Pentru lucrarile privind proprietatea comuna, administratorul, tinând seama de pret,durata de executie si calitate, supune spre analiza, selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerintele,în vederea executarii lucrarilor, conform legislatiei în vigoare, potrivit art. 37 din Legea nr.230/2007.
În caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plata.
Pe scurt, presedintele instalator, a executat lucrari la instalatiile comune in urma
cu sase luni, lucrarile lui curg, n-a oferit garantie la lucrare.
Solicita bani de la proprietari ca sa remedieze ce a stricat el.
Subsolul este inundat, inainte nu era o picatura de apa.
Cui ma dresez ?
La Primarie m-am adresat in urma cu cativa ani in legatura cu o alta problema.
A dat dreptate Asociatiei, desi erau greseli de calcule.
Inclin sa cred ca se fac intelegeri intre reprezentantii Primariei si Asociatie.
Cui ma dresez ( adresez ) ?
Sfatul meu este sa va adresati celorlalti proprietari unde ei poate nu cunosc problema , in caz contrar ca nu vor sa se implice , lasati va pagubas .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tevi fisurate la subsol,subsol cu apa,incotro? ContSters84764 ContSters84764 Buna ziua! Am cumparat de curand un apartament la parter ;dupa o luna am constatat ca la subsolul blocului se afla ``leopardul`` ;ce e de facut si cui ar ... (vezi toată discuția)
Desfundare/inlocuire coloana de scurgere comuna la bloc Lidia2012 Lidia2012 Buna seara. Detin o garsoniera care de cativa ani este inundata. Anul acesta este a doua oara. Au fost probleme in garsoniera de la etajul superior - teava ... (vezi toată discuția)
Curatare subsol val99 val99 cum se poate obliga asociatia sa participe la curatarea subsolului daca nu toti locatarii sunt de acord? adica subsolul este inundat, tevi sparte, tantari, ... (vezi toată discuția)