Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ziua!
va rog lamuriti-ma in problema partajului!
care sunt pasii ce trebuie sa ii urmez, ce taxe trebuie sa platesc ?
Exista 2 tipuri de partaj:prin buna invoiala si pe cale judecatoreasca.

In cazul partajului prin intelegere aveti nevoie de:
- copii ale actelor de proprietate ale bunurilor comune;
- tranzactia prin care se pune capat starii de indiviziune dintre soti cu privire la bunurile comune;
- taxa timbru si timbru judiciar;
In cazul partajului in contradictoriu:
copii ale actelor de proprietate ale bunurilor care se predind a fi partajate;
dovezi ale contributiiei majoritare sau exclusive a unuia dintre soti la achizionarea bunurilor;
taxa timbru si timbru judiciar;
Cu precizarea ca bunurile proprii ale sotilor nu se impart.
Trebuie sa introduceti o cerere de partaj care trebuie timbrata , cu timbru judiciar ,la care se mai anexeaza si actul de proprietate al imobilului in copie xerox si se depune in 2 exemplare ) in cererea respectiva se poate mentiona valoarea care trebuie sa o dea cel care ramane in locuinta sotului care paraseste locuinta
Taxele se platesc la Administratia financiara (TREZORERII ) , 2 taxe - una pentru actiunea de partaj si una in functie de valoare ( banii ) care ii vreti daca renuntati la unele bunuri .
ContSters47264, utilizator
Pentru ca este vorba de un proces mai anevoios v-as sfatui sa va adresati unui avocat specializat in asa ceva, urmand sa va adresati instantelor de judecata. Taxele pentru partaj sunt 3% la valoarea masei partajabile.
referitor la partaj :
daca se rezolva pe cale amiabila , se paote incheia o tranzactie privind masa partajabila, pe care fostii soti o semneaza in fata instantei de judecata .
daca este vorba despre un proces de partaj in contradictoriu, va recomand sa apelati la un avocat .
in principiu, aveti nevoie de actele bunurilor ce compun masa partajabila, timru judiciar, taxa de timbru .