Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea pasaportului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea pasaportului

Buna seara ,as dori sa stiu cum pot obtine pasaportului fetitei ( 9 ani)? Tin sa precizez ca sunt divortata de 3 ani iar fetita este la mine ,eu lucrez in afara si vreau sa iau fetita cu mine . In 2012 am obtinut custodia ambilor copii prin sentita definitiva si irevocabila. Ce pot face pt a avea pasaportul fetitei ,pot merge la pasapoarte cu aceasta sentinta pt a putea face pasaportul?
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc mult .
Nu stiu ce intelegeti prin ''custodie'', daca in sentinta scrie doar ca domiciliul ei este stabilit la dvs. nu-i puteti face pasaport fara acordul tatalui.

copii mi-au fost incredintati mie nu doar cu domiciliul ,el plateste pensie alimentara ( adica nu o plateste pt ca nu vrea).
Daca scrie ca va sunt incredintati spre crestere si educare le puteti face pasaport fara consimtamantul tatalui si, de asemenea, puteti iesi din tara fara acordul lui asa cum vi s-a spus dja - cu sentinta in original si copie la dvs.

Cu pensia de intretinere il lasati asa, fluturas nepasator?