Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere a copilului

buna ziua!
am o societate,cu un singur angajat,merge in pierdere si vreau s-o trec fara activitate ca sa nu mai platesc impozitul forfetar. problema este ca angajatul, o doamna, este in concediu prenatal.daca eu inchid acum societatea ce trebuie sa faca ea ca sa beneficieze in continuare de drepturile privind concediu prenatal, post natal si cei 2 ani pt cresterea copillului?
d-na nu lucreaza de 9 luni in societatea mea casa aiba drept la somaj
va multumesc anticipat pt raspuns
ovidiu hofman, utilizator
E putin cam complicat, dar sunt reglementari in actele normative, dupa cum urmeaza:
1.Cu privire la concediul prenatal si postnatal se aplica:
- Ordinul nr.60/2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
ART. 62
In cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciara, lichidare judiciara, faliment sau prin orice alta modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin.(1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, care s-au nascut anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate.
- OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, modificata
ART. 2
(1) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sunt:
....................................................................................................................................................................................
c) concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;

2.Cu privire la CIC:
- OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, modificata
ART.1
(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
k) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii.