Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere individuala

In cazul concedierii individuale, pentru motive care nu tin de persoana salariatului art. 65 din Codul muncii, daca salariatul refuza primirea si semnarea notificarii de preaviz si/sau a deciziei de concediere/incetare CIM, ce se poate face ?

O data cu notificarea de preaviz nu se poate transmite si decizia de concediere/incetare CIM ?, sau care sunt pasii de urmat in situatia unei astfel de concedieri ?
1. Daca salariatul refuza primirea si semnarea notificarii de preaviz si/sau a deciziei de concediere/incetare c.i.m. , atunci angajatorul are posibilitatea de a-i comunica astfelde documente prin posta cu confirmare de primire sau poate solicita sprijinul unui executor judecatoresc.

2. Nu ar fi recomandabil ca odata cu notificarea de preaviz sa se transmita si decizia de concediere/incetare c.i.m., intrucat exista situatii care pot schimba data incetarii raportului de munca.