Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna seara. As dori sa va intreb ce am de facut in cazul in care in cartea funciara apare o diferenta de metrii patrati si cotele nu sunt aceleasi fata de contractul de vanzare cumparare ai schita apartamentului...

Va multumesc!
Conform dispozitii L nr 7/1996 republicata rectificarea notarilor din cartea funciara se poate realiza in baza unui document sau a unei hotarari judecatoresti definitive
Ati verificat datele din extrasul de carte funciara si cele din contractul de vanzare cumparare?
Întâi trebuie să existe un act juridic doveditor - în cazul de față este contractul de v.c și apoi, pe baza acestui act doveditor(și nu numai) se va face intabularea. Prin urmare datele înscrise în CF trebuie să corespundă cu actul. respectiv.
În caz de neconcordanță a situației real deținute cu situația din acte , se poate face operațiunea de RECTIFICARE CARTE FUNCIARĂ.
D-voastră descrieți situația ca și cum înscrierea nu a fost efectuată conform actelor . În acest caz aveți dreptul , dacă sunteți în termen, să faceți o CERERE DE REEXAMINARE a ÎNCHEIERII DE CARTE FUNCIARĂ -către Registratorul șef - și pe care o depuneți la Biroul local de cadastru.