Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune morale si materiale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune morale si materiale

buna ziua! in urma unui proces am fost obligat la plata unor daune materiale si morale. as vrea sa stiu cum ii platesc daunele respectivului, adica care este procedura legala a platii. multumesc anticipat
Buna seara,
Veti merge si-ii veti da banii el scriind si semnandu-va o chitanta de mana prin care va ar[ta ca a primit suma de bani ce reprezinta daunele.
Va sfatuiesc sa ii solicitati sa scrie suma in cifre si litere si sa specifice si numarul dosarului.
Vă sfătuiesc să trimiteți banii prin poștă, cu mandat poștal cu confirmare de primire în care veți specifica(există o rubrică pt. corespondență) ce reprezintă această sumă- Nu sunt de părere că o chitanță de mână ar fi suficientă.
Cred că în situația dumneavoastră contractul notarial e sfânt. Mergeți amândoi la notar, spuneți problema, plătiți în fața notarului și acesta va încheia un act corespunzător.
Notificati, chemati sa primeasca banii (cu act notarial sau transfer bancar cel mai bine) si, daca nu vine, consemnati-i in numele si pe seama lui.