avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie - tip de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie - tip de pensie

Buna ziua,

am o intrebare referitoare la posibilitatile de pensionare ale tatalui meu. Va voi descrie situatia: este vorba despre I.N. in varsta de (aproape) 59 ani (nascut in decembrie 1956) care are urmatorul istoric:
- din 09.1971 pana in 02.1974 urmeaza cursurile unei scoli profesionale si efectueaza practica la fabrica unde sa va angaja. Pt aceasta perioada intreprinderea vireza contributiile sociale si dl. I.N. este in posesia unei adeverinte care atesta acest lucru si in care i se spune ca aceasta perioada constituie vechime in munca in cazul pensiei la limita de varsta.
- in continuare, din 03.1974 lucreaza efectiv la sus numita intreprindere o perioada de 9 ani si 10 luni (cu o pauza de 1 an si 3 luni, timp in care efectueaza stagiul militar), incadrat in conditii speciale de munca, adica grupa I, pentru care are sentinta judecatoreasca si e trecuta in cartea de munca (perioada pt care beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni, adica ar putea iesi la varsta de 60 ani si 6 luni)
- urmeaza alte locuri de munca, cu o pauza de 1 an in care beneficiaza de indemnizatie de somaj si o pauza de 5 luni cand angajatorul nu l-a angajat cu forme legale.
- dupa ce tragem linie se rezuma: la 1 ianuarie 2016 ar avea 39 ani de munca efectiv lucrati, din care 9 ani cu gr. I (reducerea varstei de pensionare cu 4 ani jumatate), 1 an de somaj, 1 an si 3 luni de stagiu militar, 2 ani si 5 luni de scoala profesionala.
La 6 ani jumatate ar iesi legal la pensie la limita de varsta. In ce conditii ar putea iesi mai repede (ex. pensie anticipata partiala - cu penalizare)?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: lore_isac , utilizator 22:30, 5 Noiembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? mariana1956 mariana1956 buna ziua va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi. m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 ... (vezi toată discuția)
Cerere privind acordarea pensiei pentru limita de varsta respinsa ionut_negoita89 ionut_negoita89 Buna seara am si eu o nelamurire: Numele meu este Toader Dobrita varsta de 55 de ani .An lucrat la CFR 20 de ani vechime la care mi s-a adaugat 9 ani si 4 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa ... Corneliu0962 Corneliu0962 Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa I si 4 ani si 6 luni grupa II. Conform legii mi s-ar reduce varsta de pensionare cu 4 ani ... (vezi toată discuția)