Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru judiciar

mama trebuie sa deschida un proces cu cei doi frati ai ei pentru iesirea din indiviziune.mostenirea e reprezentata din mai multe parcele de pamant arabil,pasuni si padure.mama a deschis procesul de iesire din indiviziune si i-a venit o instiintare ca trebuie sa plateasca o taxa de timbru judiciar in valoare de 2200 lei.as dori sa stiu daca aceasta suma o va plati numai ea sau se va imparti la sfarsitul procesului in trei parti fiecare dintre frati cate o parte????multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca mama d-voastra deschide procesul, o va plati ea la inceput urmand ca instanta sa decida la final in hotarare cum se impart cheltuilelile de judecata (in care intra si taxa de timbru).