Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... SRL fara TVA, facturare in Germania la persoane fizice
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

SRL fara TVA, facturare in Germania la persoane fizice

Ceau, numele meu este Ralf si am si o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta :)

Am deschis un SRL microintreprindere in Romania neplatitor de TVA, eu voi merge in Germania pentru o perioada de 6 luni, cum facturez clientilor de acolo?

Detalii pentru a intelege mai bine situatia:
Ofer servicii IT la cetateni din Germania, facturile la persoanele fizice le trimit pe e-mail, iar ei platesc prin transfer bancar.
Practic le voi instala windows, setari de router, etc.
Daca cifra de afaceri anuala nu depaseste 10.000 euro, puteti factura fara T.V.A. Dupa ce depasasiti aceasta suma va inscrieti in R.O.I. si facturati cu T.V.A.