Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie produse din UK - plata tva se face in RO sau ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie produse din UK - plata tva se face in RO sau UK

Buna ziua,
Vreau sa infiintez o societate prin care sa achizitionez produse (piese auto) din UK. Cum e mai bine de infiintat societatea, platitoare sau neplatitoare de tva? Cu siguranta nu o sa trec de 65.000 euro/an .
Daca achizitionez produsele din UK cu tva platit de ei, cand le revand in tara mai trebuie platit si tva 24%?
In mare parte m-am lamurit..infiintez srl neplatitor de TVA si in limita a 10.000e/an pot face achizitii intracomunitare , in schimb societatile de la care cumpar vor factura cu tva 24% . Rog sa ma corecteze cineva daca gresesc.
In calculele pe care trebuie sa le faceti conteaza foarte mult, pe langa ce ati spus mai sus, si daca cei carora le vindeti sunt sau nu platitori de T.V.A.

Deci, cum sunt acestia?
Banuiesc ca sunt platitori de tva..e firma mare.
In acest caz cred ca este mai avantajos sa fiti platitor de T.V.A. si sa va inscrieti in R.O.I. cu acest statut.
si daca totusi raman neplatitor de tva? Din UK o sa aduc doar pe comanda anumite piese ce nu se gasesc in ro..sau au preturi exagerate..deci cifra de afaceri pe partea aceasta a importului o sa fie redusa..nu as vrea sa ma complic cu ROI iar eu in tot anu sa aduc piese de 1000 euro (exemplu)