Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile peroanelor cu handicap acordate de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile peroanelor cu handicap acordate de stat

Buna ziua,

Am o nepoata care s-a nascut cu handicap, am cateva intrebari:
1. Ce drepturi acordate de catre stat au acestea (lemn de foc, gratuitati, scutiri, etc. ), si ce articole din lege le reglementeaza ?
2. De unde provin bani pentru plata ingrijitorului, Primarie sau Minister ? adresez aceasta intrebare, pentru ca, aproape in fiecare luna la data platii nu mai sunt bani la primarie, cu toate ca acestea sunt creante privilegiate.
Ce pot sa fac sa nu se mai repete acest inconvenient?

Va multumesc !
Drepturile financiare acordate persoanelor cu dizabilitati sunt conditionate de gradul de handicap constatat de catre comisia medicala de expertiza persoane cu handicap
Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap prin autoritatea publica locala,asigura fondurile necesare acordarii indemnizatiilor pentru persoanele detinatoare de certificat de incadrare in grad de handicap