Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cursuri gratuite AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cursuri gratuite AJOFM

Buna seara. De cateva zile ma gandesc sa ma inscriu la un curs de formare profesionala din cadrul ANOFM, insa vreau sa beneficiez de el gratuit. Eu am absolvit studiile superioare in 2013, examenul de licenta in sesiunea feb 2015 si nu sunt inregistrata pentru indemnizatia de somaj. Cum as putea proceda? Pot sa imi depun un dosar ceva sau pot fi luata in evidenta acum ca neavand un loc de munca si in viitorul apropiat sa urmez acele cursuri?. Numai bine!
va puteti inregistra ca somera neindemnizata .cat despre ce cursuri puteti face lisat lor se gaseste pe ajofm de judet care apartineti va puteti inscrie pentru acele cursuri dar nu sunt sigura daca veti si participa caci sunt multe persoane somere care doresc sa urmeze aceste cursuri iar nr lor este limitat pentru mai multe informatii duceti-va la ajofm local actele de trebuie sa le duceti:

- actul de identitate (original si copie)

- certificat de nastere (original si copie)

- certificat de casatorie (daca este cazul, original si copie)

- diploma de absolvire (original si copie)

- adeverinta medicala cu specificatia apt de munca sau clinic sanatos
Va multumesc pentru raspuns. O zi buna va doresc!