avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pensie- recuperare sulta si cheltueli de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pensie- recuperare sulta si cheltueli de judecata- termen contestatie la executare

Am de recuperat sulta si cheltuieli de judecata . Am fost la executor si am depus demersulrile . De unde stiu daca piritii depun contestatie la executare si care este termenul pentru contestatie ?
Cel mai recent răspuns: rona1958 , utilizator 17:16, 9 Noiembrie 2015
termenul pentru contestatie la executare este de 15 zile de la comunicarea actului de executare. Daca se va formula contestatie, veti fi citat de catre instanta
piritii trebuie sa plateasca ceva ? cautiune , avocat ??
adica dumneavoastra? nu trebuie sa platiti cautiune, iar daca credeti ca va descurcati singur, nu este nevoie sa va angajati avocat
Daca va referiti la debitori, in calitate de contestatori, acestia vor trebui sa achite taxa judiciara , iar daca solicita suspendarea executarii silite, vor trebui sa achite o cautiune
la piriti ma refeream . da ok multumesc frumos pentru raspuns am inteles foarte bine situatia .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare - trebuie ceruta si suspendarea obligatoriu? seldom seldom Buna ziua, Am o intrebare referitoare la executarea pe un bun imobil. Daca facem contestatie la executare, trebuie sa cerem obligatoriu si suspendarea ... (vezi toată discuția)
Executarea silita-urgent(va rog) ditfloris ditfloris In urma partajului am preluat locuinta,intrucat cealalta parte n-a dorito,sperand sa pot face un credit si sa-i achit sulta sau,eventual, s-o vand. Au trecut 2 ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare ela30 ela30 Buna ziua, Am fost chemata in instanta in calitate de intimat, pentru o contestatie la executare.As dori sa stiu daca trebuie sa angajez un avocat sau daca ... (vezi toată discuția)