Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu minor aflat in custodia mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu minor aflat in custodia mamei

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o parere sau un sfat.
Logodnicul meu are o fetita de 9 ani din casatoria anterioara. A divortat in noiembrie 2011, iar mama a primit custodie unica si nu a avut ce face, dupa recurs, apel...si tot ce se poate face pana termini toti banii. In fine .... Recent, mama a schimbat domiciliul fetei la 300 de km. Avand custodie unica, inteleg ca nu trebuia sa ceara acordul, dar este foarte dificil ca tatal sa poata respecta programul de vizita. Este normal ca mama sa poata muta copilul oriunde, fara sa discute cu tatal? Ce se poate face in cazul de fata? Obtinerea custodiei comune...? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
floreamada, utilizator
Şi dumneavoastră ce credeţi, dacă logodnicul dvs. obţine autoritatea părintească comună, cei 300 km se vor reduce la 3 km?
Există mijloace de comunicare moderne azi, telefon, internet, skype, facebook, în 2 ore, cu avionul, poţi străbate mii de km, deci legătura cu minorul se poate păstra foarte bine.
Dacă d-nul doreşte, poate să se înţeleagă cu mama copilului modalitatea în care să menţină legăturile personale cu copilul, eventual mai rar, dar timp mai lung sau coparticipare la cheltuielile de transport.
1.Nu, nu este normal. Cu toate aceste se intampla foarte des.
2. Autoritatea parinteasca exercitata in comun nu ajuta. Mama putea schimba domiciliul fetei si daca nu avea copila incredintata,
3. Ce se poate face? Depinde. Depinde de relatiile dintre cei doi parinti, de relatia tatalui cu fata, de programul de relatii din hotarare, de ce isi doreste tatal, de ce isi doreste mama, de motivele care au determinat-o sa se mute la 300 km.
Cel mai mult ar ajuta o mediere - poate gasesc o solutie care sa ii faca bine fetei.
Din pacate, incredintarea exclusiva a minorului catre mama, ii restrange mult drepturile. In cazul dvoastra, mi-e greu sa inteleg de ce nu s-a dat autoritate comuna, dat fiind ca divortul a fost pronuntat dupa introducerea Noului Cod Civil. Eventual putem vbi pe privat pt o rezolvare. Eu cred ca tatal poate face acum o cerere prin ordonanta (si actiune principala) prin care sa se acorde autoritate comuna.
ContSters257745, utilizator
Aşa-i, stimate shomo, userul poate cere autoritate părintească comună, dar nu prin ordonanţă , fiindcă există o hotărâre definitivă în acest sens.
Totuşi, userul se plânge de distanţa de 300 km dintre dânsul şi copilul îndreptăţit la relaţiile cu dânsul.
Cum vedeţi dispariţia acestei distanţe prin obţinerea autorităţii părinteşti comune, explicaţi vă rog, concret.
În rest, ceea ce sfătuiţi Dvs. să facă acest tată este deschiderea unui şir de procese cu mama copilului, în virtutea drepturilor tatălui, care nu poate fi nicidecum în interesul superior al copilului.
Hotararea definitiva s-a dat prin incalcarea RILului. Cererea de APC se circumscrie perfect definitiei Ordonantei si nu are ncio legatura cu definitiva de la divort. In rest, interesul superior al copilului asteapta (inca) definirea dvoastra legislativa.