Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificarea legii pentru indemnizatia de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificarea legii pentru indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua,

Ati publicat acum cateva luni ca s-a modificat legea ce reglementeaza indemnizatia de crestere a copilului, si anume ca s-a eliminat discriminarea intre parintii ce aleg un an, respectiv doi ani pentru concediul de crestere; urma ca in ambele variante valoarea indemnizatiei sa devina 85 % din salariu, fara limitarea la 1200 RON pentru cei ce opteaza pentru doi ani.

Stiti cand se va promulga si va intra in vigoare?

Multumesc
Proiectul de lege despre care s-a facut referire in Forumul Avocanet.ro nu a fost inca adoptat de Camera Deputatilor (for decizonal), dupa ce senatul l-a votat.