Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ipoteca

o linie de credit pe firma cu ipoteca imobiliara de rang 2 pe un an de zile. dupa expirarea acestui an nu se mai reinnoieste creditul si ipoteca, urmand ca firma sa ajunga la o alta intelegere cu banca privind rambursarea. Apartamentul avea ipoteca de rang 1 pt un credit imobiliar. Banca a vandut apartamentul si a rambursat initial linia de credit, cu toate ca acesta nu mai facea obiectul gajului . Este corect cum au procedat ? Mai este valabila ipoteca de rang 2?
Este valabilă ipoteca dacă nu ați plătit creditul. Încetarea contractului de linie face doar creanța exigibilă, nu o stinge dacă nu este plătită de debitor.

În ceea ce privește imputația plății, dacă primul credit nu era exigibil, iar în ambele credite este același creditor, este corect să fie achitată mai întâi creanța din creditul exigibil., pentru că este cea mai oneroasă dintre datoriile debitorului.