Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate in regim de urgenta pentru cei ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate in regim de urgenta pentru cei stabiliti in alte tari

Buna seara,
Sunt stabilit de 14 ani in Anglia, iar buletinul si pasaportul romanesc sunt expirate, singurele acte valabile fiind pasaportul britanic si certificatul de nastere.
As fi foarte recunoscator daca cineva m-ar ajuta cu informatii referitoare la actele necesare pentru obtinerea unui buletinul provizoriu si cat dureaza otinerea acestuia.
Va multumesc anticipat,
Nicu
Nu puteti obtine carte provizorie de identitate din Anglia.

Ca sa va refaceti pasaportul romanesc cel mai simplu ar fi sa veniti in tara cu pasaportul britanic, sa va faceti carte de identitate provizorie la Evidenta persoanelor de la ultimul loc de domiciliu si apoi sa depuneti actele pentru pasaport (simplu electronic sau CRDS, cum doriti).

La depunerea actelor pentru pasaport puteti opta sa va fie trimis in Anglia, la consulat, ca sa nu asteptati 2 saptamani cat dureaza de regula eliberarea lui.
Va multumesc ff mult pentru raspuns
Cu stima
N