Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua ,

Avem o situatie in cadrul companiei in care lucrez ;
Contractul colectiv de munca anterior 2012-2014 a expirat iar cel din 2015-2017 nu s-a semnat inca datorita patronatului care vrea sa scoata niste beneficii din contract de genul bonurilor de masa samd .

In acest caz , noi cu ce contract colectiv de munca functionam ? cu cel expirat de la sfarsitul anului 2014 ? fara nici un contract ??? Avem o persoana la resurse umane care spunea ca nu e obligata sa acorde cele 2 zile prevazute in lege pentru cei care au peste 5 ani vechime pentru ca acele 2 zile erau prevazute in vechiul contract ori acesta nu mai este in vigoare .

Exista vreo lege care sa precizeze faptul ca in lipsa contractului nou ramane in vigoare contractul vechi ?

Exista vreo precizare in codul muncii cu perioada in care ar trebui sa se semneze noul contract colectiv de munca ?

Multumesc pentru raspunsuri ,
O zi buna !

Exista vreo lege care sa precizeze faptul ca in lipsa contractului nou ramane in vigoare contractul vechi ?

Exista vreo precizare in codul muncii cu perioada in care ar trebui sa se semneze noul contract colectiv de munca ?

Nu exista niciun text de lege care sa prevada astfel de situatii.

Legea nr.62/2011, art.129:
(3) Angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca.
Bun si in acest moment ce inseamna ? Compania in care lucrez functioneaza cu 150 de angajati fara un contract colectiv de munca ?
Nu exista obligativitatea incheierii ccm-ului , ci doar obligativitate initiatierii negocierii acestuia.