Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Buna ziua,
Daca CCM la Nivel de Unitate expira la 13 martie, cu cat timp inainte trebuie demarata procedura de negociere si inregistrare a altui contract.
Multumesc anticipat.
Potrivit art.129 alin.3 din Legea nr.62/2011, angajatorul sau organizaţia patronală iniţiază negocierea colectivă cu cel puţin 45 de zile calendaristice înaintea expirării contractelor colective de muncă sau a expirării perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate în actele adiţionale la contractele colective de muncă.