Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intimidare si amenintare cu moartea
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intimidare si amenintare cu moartea

Buna ziua,

In cazul unui concubinaj ce dureaza de 17 ani :

- ce cale legala ar exista pentru:
a) evacuarea concubinului din apartamentul proprietate personala (apartament achzitionat de concubina dinaintea inceperii relatiei cu acesta)
b) ca concubinul sa nu aiba vreun drept financiar in urma vanzarii imobilului

- ce repercursiuni ar avea asupra concubinului, o plangere facuta de concubina la politie pentru intimidare si amenintare cu moartea

Multumesc anticipat!!
Cu ordinul de protectie, daca se admite, evacuarea este temporara, peste maxim 6 luni revine in locuinta, eu inteleg ca se doreste evacuarea permanenta.
Evacuarea e temporara DACA omul are un drept in imobil, altfel cum intra? Nu are acte, cheie, cum? In ce baza? Pana atunci intra in casa ca ii permitea concubina, peste 6 luni cum mai intra?
Tare as vrea sa vad o reintegrare in locuinta concubinei a FOSTULUI concubin. :)
Ca sa nu spun ca nu o impiedica nimeni sa faca o evacuare sau constatare pe drept comun. Ordinul de protectie e cel mai ieftin, rapid, se potriveste si cu probele pe care le are...
Dupa 17 ani e posibil sa aiba si el cheie si sa-i fie trecut in buletin domiciliul.:D
Dupa evacuare e posibil sa schimbe si doamna yala si, cum ziceam, dosar de fond.

Orice cheie ai avea, daca cel care are folosinta spatiului nu te primeste, poti intra doar cu actiune in reintegrare. Juridic, legal, nu te ajuta niciun executor sau politist.
Acuma, intreb si eu: ce jude il reintegreaza pe concubinul fara drept de a locui acolo?

Aveti dreptate, colega, ca ordinul de protectie e temporar, insa ca orice situatie de fapt, chiar temporara, produce unele efecte definitive. Uneori, in anumite situatii bine analizate.

Cat despre domiciliul din buletin, eu nu cunosc o lege care sa apere domiciliul din buletin, el nu face cat o ceapa degerata in cazul prezentat. Poate sa aiba de doua ori trecut in buletin domiciliul. ba daca vrea, ii fac domiciliu la mine acasa, sa vedem daca poate intra in baza asta.
Domiciliul protejat de legea interna si de tratate internationale e domiciliul de fapt, or acea protectie se pierde odata cu admiterea ordinului de protectie.
E... de bine. E o solutie buna sa faca o astfel de actiune. Nu e buna oricand, dar in situatia prezentata de doamna aici, pare ideala, nu are aproape niciun inconvenient, poate potentialul respingerii ei in lipsa de probe, atat. De aceea i-as recomanda sa se sfatuiasca privitor la probe cu un avocat, sa vada cine poate fi chemat ca martor, ce ar trebui sa cunoasca, de cand sa dateze situatiile etc. In rest, intr-o saptamana e linistita acasa la ea.