Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

1.daca preemtorul-arendas,refuza in mod expres la preemtiune (stipulat in contractul de arendare),mai are dreptul sa depuna comunicare de acceptare a ofertei de vanzare teren?
2.o terta persoana (nu este preemptor ,coproprietar sau vecin ),poate depune comunicare de acceptare a ofertei,si daca depune comunicare de acceptare a ofertei cu un pret mai mare decat cel din oferta depusa de catre vanzator ,poate fi considerata vanzare libera ?
1. Conventia partilor dintr un act trebuie sa fie in concordanta cu legea. Daca arendasul nu doreste sa cumpere conform Legii 17/2014 nu si exercita dreptul de preemptiune, asa cum a renuntat in acel contract de arenda care nu poate fi mai tare cu gilimelele de rigoare decat o lege.
2. In momentul depunerii ofertei s a stipulat un pret care este ferm el nu poate fi schimbat in timpul procedurii impuse de Legea 17/2000. Trebuia reluata procedura cu noul pret.
de la data comunicarii de acceptare a ofertei cu un pret mai mare, in cat timp se comunica catre DADR ,si cat dureaza procedura ,tot 30 de zile,sau doar 10 zile?
opreadaniela, utilizator