Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... elev angajat cu cim partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

elev angajat cu cim partial

Este posibil (exista vreo interdictie legala) ca un elev de liceu, in Romania, in clasa a XII-a, cu varsta de 18 ani sa fie fie si angajat cu cim cu 2 ore/zi? Cim-ul este pe durata nedeterminata, si activitatea din cim a inceput in vacanta, dar acum se desfasoara pe durata cursurilor de la liceu.
Firma angajatoare nu are nici o legatura cu liceul (de formare profesionala, ucenici etc).
Nu exista nicio astfel de interdictie legala, insa se poate pune problema prezentei elevului la orele de curs daca programul de munca se suprapune cu orarul scolar.
Multumesc frumos.

Programul de munca evident ca nu se suprapune cu programul orelor de la scoala.

Exista vreo interdictie legala ca, acel elev angajat, sa mai beneficieze de alocatie pana la incheierea anului scolar, in iunie 2016?
dana13, utilizator
Nici asa ceva nu stiu sa existe mentionat in legislatie. Insa puteti intreba la ANPIS - agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, email: anps@prestatiisociale.ro
Multumesc inca o data.