Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistent maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistent maternal

Doresc sa fiu asistent maternal,trebuie sa renunt la serviciul meu actual?
In completare, citez din HG 679/2003 :
ART. 2
(1) Pot fi atestate ca asistent maternal profesionist numai persoanele care îndeplinesc următoarele condiţii:
a) au capacitate deplina de exerciţiu;
b) prin comportamentul lor în societate, starea sănătăţii şi profilul lor psihologic, prezintă garanţii pentru îndeplinirea corecta a obligaţiilor care revin unui părinte, referitoare la creşterea, îngrijirea şi educarea copiilor săi;
c) au în folosinta o locuinta care acoperă necesităţile de preparare a hranei, igiena, educaţie şi odihna ale utilizatorilor săi, inclusiv cele ale copiilor care urmează a fi primiţi în plasament sau în încredinţare;
d) au urmat cursurile de formare profesională organizate de serviciul public specializat pentru protecţia copilului sau organismul privat autorizat care efectuează evaluarea pentru acordarea atestatului de asistent maternal profesionist.
(2) Nu poate fi asistent maternal profesionist:
a) persoana care a suferit o condamnare prin hotărâre judecătorească rămasă definitiva, pentru săvârşirea cu intenţie a unei infracţiuni;
b) părintele decăzut din drepturile părinteşti sau cel al cărui copil a fost declarat abandonat prin hotărâre judecătorească rămasă definitiva;
c) persoana care suferă de boli cronice transmisibile.
(3) Persoana care desfăşoară o activitate salarizata, alta decât cea prevăzută la art. 1, poate deveni asistent maternal profesionist numai cu condiţia încetării contractului individual de munca pe baza căruia îşi desfăşoară respectiva activitate salarizata.