Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ridicare uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ridicare uzufruct

Buna ziua! Daca uzufructuarul isi abandoneaza apartamentul care face obiectul contractului de intretinere mutandu-se in alta localitate definitiv, eu ca intretinator pot cere instantei sa ridice uzufructul ? Au trecut 2 ani de cand practic a abandonat apartamentul. Acolo unde s-a mutat a facut o conventie prin care i se asigura masa, casa si toate cele necesare traiului in schimbul pensie, deci uzufructuarul nu mai are nevoie de intretinere si uzufruct si de la mine, dar nu vrea sa renunte la ele.Mai mult m-a dat in judecata si cere rezolutiunea contractului de intretinere.Pot cere prin reconventionala ridicarea uzufructului cu sanse de castig?
Nu prea inteleg, pare ca ati simulat ceva. Nu stiu daca aveti probe pentru asta.
Nu pierdeti termene si drepturi procesuale, va fi prea tarziu apoi...
Inteleg ca probele in cazul simularii trebuie aduse de cel care cere rezolutiunea contractului. Art.1091 al.4 zice ca orice instrainare catre descendenti se considera donatie.