Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restantieri intretinere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restantieri intretinere

Avem cativa rai platnici in bloc, motiv pentru care au fost chemati in Instanta. Termenul a fost la circa 6 luni, timp in care trei dintre ei au mai platit o suma infima in raport cu datoria dar casiera, cum era normal le-a primit banii. Instanta ne-a spus ca, in aceasta situatie, trebuie sa reactualizam dosarele respective.As vrea sa stiu daca vom fi nevoiti sa facem acest lucru de fiecare data cand ei vor veni cu cate o suta de lei. Ar insemna sa prelungim situatia la nesfarsit. Exista vreo alta solutie legala care sa ne ajute pe noi, Asociatia? Va multumesc
Este necesar sa redactati inscris prin care comunicati instantei ca suma cu titlu de restanta este in valoare de X lei
Actualizarea pretentiilor nu are drept consecinta ca o sa
prelungim situatia la nesfarsit.

Dv in ce calitate intrebati de vreme ce solicitati si solutie legala de ajutor din partea Asociatiei ?
Debitul este acumulat la asociatia de proprietari care a demarat procedura de recuperare debit de la rau platnic-in acest litigiu restul proprietarilor nu sunt implicati,respectiv asociatia nu poate sa le acorde ajutor
Ideea era ca reprezentantul legal al Asociatiei ar dori sa stie ce are de facut pentru ca sa nu mai fie pus in situatia de a se prezenta in Instanta si sa plece cu un alt termen pentru ca nu are aceasta actualizare a sumei restante. Deci, sa inteleg ca acest inscris va fi redactat de catre reprezentantul nostru si depus la dosar dupa fiecare plata facuta de restantier?
Conform dispozitiei instantei,asociatia de proprietari in calitate de reclamant prin reprezentant legal are obligatia sa actualizeze pretentia financiara pentru care a inteles sa investeasca instanta de judecata cu solutionarea actiunii
Va multumesc mult pentru raspunsuri.