Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru grupa speciala de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru grupa speciala de munca

Buna! Ma numesc Gheorghe si am varsta de 55 de ani si 3 luni. Am lucrat 21de ani si 8 luni in conditi speciale de muca si 12 ani in grupa a II-a de munca avand un stagiu de cotizare de 34 de ani. Doresc sa stiu cand pot sa ma pensionez? Multumesc anticipat!
In ce perioada ati lucrat in conditii speciale, cu aproximatie, si unde aveti trecuta perioada, in carnetul de munca sau intr-o adeverinta?
Anterior datei de 01.04.2001 activitatea era desfasurata in grupe de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
În conformitate cu art. 41 din Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, pensia pentru limită de vârstă se acordă asiguraţilor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare (60 de ani pentru femei şi 65 de ani pentru bărbaţi) şi stagiul minim de cotizare realizat în sistemul public (15 ani atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi).

Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei şi 35 pentru bărbaţi. Atingerea vârstei standard de pensionare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a legii, prin creştrea vârstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei şi 62 pentru bărbaţi.

Pentru informaţii suplimentare si personalizate vă rugăm să vă adresţi casei teritoriale de pensii de care aparţineţi, instituţie abilitată în stabilirea şi plata drepturilor de pensie.
:offtopic:
@nickhost

Art. 41 din Legea nr. 19/2000 nu are nicio legatura cu stagiile realizate in grupe de munca, respectiv in conditii deosebite sau speciale.

nickhost
Pentru informaţii suplimentare si personalizate vă rugăm să vă adresţi casei teritoriale de pensii de care aparţineţi, instituţie abilitată în stabilirea şi plata drepturilor de pensie.

Ca sa va scutesc de efortul de a incerca sa va raspundeti la intrebarea "conform carui act normativ ofera casa de pensii informatii personalizate", va spun eu: nu exista, reglementata legal, aceasta obligatie in sarcina casei de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Parerea mea de este ca : casa de pensii nu iti ofera informatii despre vecinu cand mergi sa i intrebi de problema proprie, iar personalizate se refera la faptul ca la casa de pensii i se poate face un calcul in functie de datele ce le detine.
Incercam sa ofer o idee, si dupa cum este expus clar in regulament : Nicio discutie purtata in forum-ul Avocatnet.ro nu poate fi interpretata ca fiind consultanta juridica sau de orice alt fel. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde. Raspunsurile primite in acest forum au doar un scop informativ.
nickhost a scris:

Parerea mea de este ca : casa de pensii nu iti ofera informatii despre vecinu cand mergi sa i intrebi de problema proprie, iar personalizate se refera la faptul ca la casa de pensii i se poate face un calcul in functie de datele ce le detine.
Incercam sa ofer o idee, si dupa cum este expus clar in regulament : Nicio discutie purtata in forum-ul Avocatnet.ro nu poate fi interpretata ca fiind consultanta juridica sau de orice alt fel. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde. Raspunsurile primite in acest forum au doar un scop informativ.

Parerea dvs. nu are nicio legatura cu prevederile legale in vigoare. Iar forumul Avocatnet este dedicat discutiilor pe teme juridice.
Nicio Casa de Pensii nu face calcule personalizate, atributiile acestora fiind stabilite foarte clar prin H.G. nr. 13/2004.

Tot in Regulament sunt mentionate urmatoarele:
2.4. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, si sa aduca un plus de valoare discutiei. Desigur ca, in mod inevitabil, raspunsurile vor contine o doza de subiectivism datorata interpretarii sau practicii proprii, insa ne-am dori sa nu sustii pozitii categorice fara sa aduci argumente in acest sens.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea