avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la incasare

buna ziua, ma o firma cu tva la incasare si daca am inteles eu bina nu pot colecta tva-ul facturat in luna decat dupa ce este incasat . dar vin cu intrebarea penttu
tva- ul de la furnizor cum procedez il decuc in luna cand primesc factura sau dupa ce o achit.
va multumesc ,
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 08:11, 13 Noiembrie 2015
Este aceasi regula si pentru facturile de la furnizori. TVA se deduce in momentul achitarii facturii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la incasare mine58 mine58 Buna seara, Va rog sa imi spuneti si mie , daca o firma a iesit din sistemul tva la incasare cu 01.02.2014 , in luna februarie trebuie sa tina cont de ... (vezi toată discuția)
Tva deductibila camicami camicami O societate care NU aplica TVA la incasare are un furnizor care aplica TVA la incasare pe care nu l-a achitat de peste 90 zile. Furnizorul este obligat sa-si ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare camelia adina camelia adina daca o sc A cu regimul ,, tva la incasare ,, achizitioneaza marfa de la o sc B cu regim normal de tva (nu aplica sistemul tva la incasare ) dar este in ... (vezi toată discuția)