Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau cat mai multe informatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau cat mai multe informatii

am un copil si m am despartit de tatal sau...am trait impreuna dar nu am fost casatoriti.poate obtine custodia copilului?daca e p numele lui?am auzit k sunt alte reguli decat la cei casatoriti...cu acte.dar nu sunt sigura...ajutatima
Clarificati aspectul,copilu este recunoscut si poarta numele de familiei al tatalui?Ce varsta are copilul ,tatal asigura suport sau sprijin material ,dovedeste interes permanent pentru problemele copilului?
"Ita lex scripta est"-"Asa prevede legea"

In conformitate cu dispozitiile art.42 c.fam.,copilul poate fi incredintat de instanta oricaruia dintre parinti cu conditia sa dovedeasca ca este mai capabil decat celalalt sa se ocupe de creseterea,ingrijirea si educarea acestuia.O astfel de actiune se dovedeste prin administrarea unor probe cu acte,interogatoriu,martori si ancheta sociala.Daca copilul are 10 ani va fi audiat in Camera de consiliu de catre magistrati pentru a-si exprima preferinta cu privire la parintele caruia ar urma sa ii fie incredintat.
Regulile cu privire la incredintarea unui copil din afara casatoriei (dintr-o relatie de concubinaj ) nu sunt diferite de cele ale unuia dintr-o casatorie.Asa incat , daca dumneavoastra obtineti resurse financiare permanente , aveti o locuinta , si ati manifestat interes in ceea ce priveste cresterea minorului , sansele de incredintare acestuia tatalui scad considerabil.Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul in vederea incredintarii.
daca deja v-at despartit de tatal copilului, nu asteptati sa faca dansul primul pas, ci introduceti dvs cerere privind incredintarea copilului .
de asemenea, puteti solicita si obligarea tatalui la plata pensiei alimentare .
de regula, copiii sunt incredintati mamelor, insa exista si exceptii .