Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen predare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen predare permis

Am primit hotararea de respingere a unei contestati la o amenda pt depasire pe linie continua, in cat timp trebuie depus permisul la politie?
Multumesc anticipat!
Hotararea instantei de fond este atacabila cu apel in 30 de zile de la comunicare.
Daca nu doriti sa mai formulati apel , hotararea instantei de fond ramane definitiva la data expirarii termenului de apel.
Permisul de conducere se preda in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii.
Solicitati instantei legalizarea hotararii ( dupa ramanarea definitiva a hotararii) si impreuna cu aceasta predati permisul de conducere.