Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... invalid gr.3 pot sa lucrez mai mult de 4 ore/zi?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

invalid gr.3 pot sa lucrez mai mult de 4 ore/zi?

In calitate de invalid gr. 3, pot sa inchei contract de munca cu timp flexibil...insa care sa rezulte mai mult de 4 ore/zi? ex. 3 zile/saptamana?
1. Daca sunteti beneficiarul unei pensii de invaliditate de gr. III nu puteti lucra mai mult de 4 ore pe zi pentru ca va pierdeti pensia (sau cel putin din acte sa nu reiasa ca lucrati mai mult de 4 ore pe zi).

2. Daca este vorba de handicap (fara invaliditate) atunci puteti sa lucrati oricat doriti.
Am depus dosarul pt inscrierea la pensie de invaliditate de gr. III, ca urmare a pierderii 50% a capacitatii de munca.

Imi pare mult prea rigida conditia a nu lucra mai mult de 4 ore pe zi.. daca ex. lucrez intr-o zi 8 ore si pe urma 2 zile pauza?

Sa inteleg ca singurul inconvenient consta in riscul de a pierde pensia??
Poate angajatorul sa fie amendat?
Sau exista alta situatie de ilegalitate?!
1. - Angajatorul nu are nici o responsabilitate legala in acest sens.
- Toata responsabilitatea va apartine dvs.

2. Singurul inconvenient este ca vi se va suspenda plata pensiei de invaliditate in cazul in care veti lucra mai mult de 4 ore pe zi.
Ce implicatii are prev. Art. 56 alin (1) pct c) Codul Muncii:
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept: ... la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III,
Ar parea ca instaureaza nulitate de drept...?!
Caz in care rezulta ca se presteaza munca fara CIM valabil??
Art. 56, alin. (1), lit. c) nu se refera la nulitatea contractului individual de munca (CIM) ci la incetarea sa de drept in cazurile prevazute acolo.