avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... motivare in drept gresita???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

motivare in drept gresita???

am si eu o problema legata de aceasta OUG 119/2007. eu am inaintat instantei o cerere de emitere a unei somatii de plata intemeiate pe OG 5/2001, desi aveam si contract,nu numai facturi fiscale. culmea e ca intampinarea paratei tocmai la asta se rezuma: ca avand contract comercial trebuia sa-mi intemeiez actiunea pe OUG 119, zicand parata ca OG 5/2001 nu se mai aplica in relatiile dintre comercianti odata cu intrarea in vigoare a OUG 119.Si, potrivit lor, eu am mi-am intemeiat gresit actiunea in drept, motiv pentru care ar trebui sa fie respinsa :O Eu stiam ca, daca eu gresesc motivarea in drept, e de datoria instantei sa rectifice asta....Dar, respingerea actiunii pt. asa ceva??? Care e faza???
Reclamantul nu este obligat să indice textul de lege pe care se întemeiază, fiind suficient să menţioneze că cererea şi-o întemeiază , de exemplu, pe contractul de vânzare-cumpărare sau pe succesiunea legală ori pe uzucapiune, deoarece încadrarea în text este obligaţia judecătorului .
În cazul unor îndoieli privind temeiul juridic al cererii, instanţa poate pune această problemă în discuţia părţilor .
Domnule consilier juridic Vasile,

Mai este valabila aceasta treaba? Parte adversa sustine ca motivarea in drept e gresita si asta e motiv de respingere.
Asa sa fie? Sunt in contestatie la executare, eu sunt contestator. si am incadrat cum m-a dus capul, adicva asa: Redau din contestatia mea la executare:
"Imi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 399-402 şi art. 404 alin. (1) Cod procedura civila."
Am motivat aceasta contestatie prin prisma faptului ca cel care a semnat cererea de chemare in judecata nu are calitate de reprezentant, ca nu a fost ales legal conform legii 230/2007 care nu a respectat cvorumul.
Ce inseamna de fapt ca motivarea este gresita in drept? Mai pot modifica cererea de chemare in judecata ca sa o fac bine acum? Primul termen a fost amanat.
O zi buna si multumesc!!


Cornel Vasile a scris:

Reclamantul nu este obligat să indice textul de lege pe care se întemeiază, fiind suficient să menţioneze că cererea şi-o întemeiază , de exemplu, pe contractul de vânzare-cumpărare sau pe succesiunea legală ori pe uzucapiune, deoarece încadrarea în text este obligaţia judecătorului .
În cazul unor îndoieli privind temeiul juridic al cererii, instanţa poate pune această problemă în discuţia părţilor .


Buna ziua,

Daca ati trecut de primul termen de judecata, puteti sa va angajati un aparator care sa va precizeze actiunea, pe baza a ceea ce ati formulat dumneavoastra, si sa invoce inclusiv exceptii de nulitate absoluta are pot fi invocate oricand pe parcursul unui litigiu. Anumite aparari pot fi "camuflate" in exceptii de nulitate absoluta, dar e de verificat.

Dupa primul termen de judecata nu se mai poate modifica actiunea, insa se pot aduce precizari si invoca exceptii de nulitate absoluta.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea

Si da, instanta nu este tinuta de denumirea data de parti, de temeiul indicat de parti, ci in virtutea principiului rolului activ si al legalitatii solutionarii cauzei, in functie de situatia de fapt prezentata de dumneavoastra si de pretentia dumneavoastra va stabili temeiul de drept.

ContSters6135 a scris:

am si eu o problema legata de aceasta OUG 119/2007. eu am inaintat instantei o cerere de emitere a unei somatii de plata intemeiate pe OG 5/2001, desi aveam si contract,nu numai facturi fiscale. culmea e ca intampinarea paratei tocmai la asta se rezuma: ca avand contract comercial trebuia sa-mi intemeiez actiunea pe OUG 119, zicand parata ca OG 5/2001 nu se mai aplica in relatiile dintre comercianti odata cu intrarea in vigoare a OUG 119.Si, potrivit lor, eu am mi-am intemeiat gresit actiunea in drept, motiv pentru care ar trebui sa fie respinsa :O Eu stiam ca, daca eu gresesc motivarea in drept, e de datoria instantei sa rectifice asta....Dar, respingerea actiunii pt. asa ceva??? Care e faza???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 loki loki Buna ziua, Am fost anterior chemat in judecata pe OG 5/2001, instanta respingand actiunea intrucat creanta era contestata, si a indrumat creditorul sa ... (vezi toată discuția)
Clauza compromisorie CI Ioana Butan CI Ioana Butan Am fost dati in judecata pe calea ordonantei de plata in vederea recuperarii unei sume de bani. Intre parti este incheiat un contract care are inserata clauza ... (vezi toată discuția)
Se poate invoca autoritatea de lucru judecat? exuser exuser Am avut o actiune in justitie, avand ca temei Ordonanţă de plată(OUG 119/2007), care in final a fost respinsa. Pe portal apare: Obiect dosar: Ordonanţă ... (vezi toată discuția)