Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ziua !
Am fost depistat in trafic cu o alcoolemie de 0,83 in aerul expirat.
Mentionez ca am mai avut o condamnare de 4 luni de inchisoare cu suspendare , condamnare care s-a prescris de drept in mai 2014.

Rugamintea mea e , daca poate sa-mi spuna cineva ce pedeapsa risc de data aceasta ? Voi fi condamnat cu executare sau cu suspendare ?

Va multumesc !
Depinde de apararea din cauza, de procurorul si judecatorul cazului. Daca lucrati, daca aveti studii superioare, cum s-a intamplat..
Lucrez , nu am studii superioare , s-a intamplat la ora 02:00 noaptea , eram cu masina de serviciu , am condus cca. 1km , am fost cooperant cu politia , eram singur in masina.
Bubu777, utilizator
Sunt posibile ambele variante, nu cred totusi sa se ajunga la condamnarea cu executare, inteleg ca termenul de reabilitarea s-a implinit in 2014 pentru condamnarea anterioara.
Da. Termenul de reabilitare pentru condamnarea anterioara s-a implinit in luna Mai 2014.