avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Incredere in avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Incredere in avocat

Buna seara/ziua ,

As vrea sa faceti un efort de imaginatie pentru a va imagina urmatoarea situatie.
Angajezi un avocat pentru a te reprezenta in actiunea X, Se incheie un contract , se plateste un onorariu ,
Observi ca termenul de inaintare al dosarului se taraganeaza , trece aproape o luna si actiunea ta nu are nici macar numar de dosar,
Va rog sa-mi sugerati citeva "posibile cauze ".
Avocatul tau nu e prea interesat, este greva grefierilor ...
Com poti avea incredere suta la suta in avocatul tau si daca ti-ai pierdut-o ce poti face ?


Multumesc pentru intelegere .

P.S. Nu stiu daca subiectul trebuia postat in acest loc , Imi cer scuze anticipat.
In acest caz rog moderatorul sa-l mute la locul corect ,
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2009
freeanifer, utilizator
Cel mai recent răspuns: freeanifer , utilizator 13:54, 22 Iulie 2009
De ce nu va intalniti cu avocatul si nu ii cereti aceste explicatii?
Sa va arate actiunea inregistrata! Termenele le da calculatorul asa ca este o formalitate! Sau mergeti personal cu el la judecatorie /tribunal, etc,,B-)
Cauzele pot fi multiple si a te pronunta ar fi ca si cum ai juca la loterie!
Daca va nemultumeste atitudinea si serviciile prestate de cel pe care la-ti platit,puteti opta pentru alt avocat...Aveti de unde alege...:),nu inainte de a clarifica diferendul cu primul.:-/
luati legatura cu avocatul dvs si intrebati-l daca a depus sau nu cererea in instanta .
avand in vedere ca l-ati imputernicit in urma cu o luna in acest sens , parerea mea este ca intarzie cam mult .
intr-adevar este vacanta judecatoreasca, sunt si grevele grefierilor .
totusi, cred ca avea timp destul sa-si onoreze obligatiile conform contractului de asistenta juridica .
rugati-l pe avocat sa va faca dovada depunerii actiunii in instanta , dandu-va nr de dosar si comunicandu-va data primului termen .
daca inca nu a depus actiunea, ramane la aprecierea dvs cum veti proceda .
Este plecat momentan din localitate.
Pe 6 iulie a inaintat actele...dar nu a primit numar dosarul...
E vreo diferenta intre a depune actele si a primi un numar de dosar ?

Multumesc si scuze de intrebari poate prea simple .
S-a rezolvat . A aparut si numarul de dosar.
Multumesc celor care au scris aici.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2009
freeanifer, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se tine o pledoarie - sunt consilier juridic debutant mirel77 mirel77 Am terminat in 2009 abia m am angajat si urmatorul pas trebuie sa l fac in fata instantei de judecata si nu stiu cum ar trebui sa ma adresez instantei. Daca ma ... (vezi toată discuția)
Necomunicarea de catre instanta a intampinarii debitorului Andreea.B Andreea.B Buna ziua, Am trimis un debitor in judecata si am primit citatie prin care instanta imi pune in vedere sa imi \"precizez pozitia fata de exceptia invocata ... (vezi toată discuția)
Codul de procedura civila szabo doinita doina szabo doinita doina la termenul ultim am solicitat imtr-o cauza civila sa se ataseze un dosar din arhiva judecatoriei la dosarul cauzei iar judecatorul a aprobat cererea mea ... (vezi toată discuția)