avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Prima casa -- tzeapa curs valutar
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Prima casa -- tzeapa curs valutar


Salutare,

Cred ca sunt destule topic-uri deschise cu prima casa si diferenta de curs bnr.

De curand am semnat un contract de vanzare cumparare cu dezvoltatorul iar situatia este urmatoare: mai am de platit dezvoltatorului 1000 de lei din cauza diferentei de curs bnr. Curiozitatea mea sta in felul urmator:

Apartamentul costa 53000 E
Avansul - 2650 E 5%
Banca ramane sa ii plateasca dezvoltatorului 5350 E.

Problema/curiozitatea:

1.La semnarea antecontractului dezvoltatorul a trecut suma de 238500 ron (echivalentul la 53000 de euro) ceea ce inseamna ca a calculat cu 4.5 euro( 53000 x 4.5 = 238500 ron)
In antecontract s-a trecut suma totala de 238500 cu echivalentul la 53000 euro total pret apartament dar nu a trecut cursul la care s-a facut conversia..este normal asa ceva? Banca mi-a zis ca trebuia trecut cursul la care au facut ei schimbul valutar.

2. Am platit avansul 5% 2650 Euro si au ramas 50350 euro adica in antecontract scria in ron 226575 ron tot la cursul de 4.5 lei /euro .. are voie dezvoltatorul/notarul sa sa puna din "burta" acest curs ? pentru ca in septembrie cand s-a facut antecontractul toata luna nu a fost cursul bnr la 4.5 lei /euro.

3. A urmat semnarea contractului de vanzare-cumparare in care scria ca suma de 226575 ron echivalent a 50350 euro in afara de avans, sa ii restituie banca cumparatorului tot la cursul de 4.5 lei /euro.


4. In contract de vanzare scria clauza ca eu, cumparatorul am platit dezvoltatorului din surse proprii suma de 4275 ron , WTF?? eu am platiti dezvoltatorului doar avansul de 2650E apoi urmeaza ca banca sa plateasca 50350 E.


INTREBAREA MEA CEA MAI IMPORTANTA:


Daca dezvoltatorul pune pretul de 50350 de EURO si il calculeaza cu 4.5lei = 226500 ron de ce
banca plateste dezvoltatorului 50350 cu cursul de bnr 4.4165 ( curs din ziua de cand s-a facut evaluarea) = 222300 ron.

Care dintre cei doi a gresit ? Dezvoltatorul sau Banca ? Eu am intrebat dezvoltatorul de ce mi-a pus la cursul de 4.5 lei/euro si nu la cursul BNR din ziua semnarii antecontractului? si mi-a zis ca sa nu ii dea banca mai putin pentru ca se pierde la diferenta de curs.Apoi i-am zis inainte sa semnez contractul de vanzare cumparare : " de ce scrie in contract de vanzare cumparare ca am platit suma de 4275 ron suma pe care eu n-am platit-o si am intrebat daca mai trebuie sa restitui bani lui si mi-a zis ca sa vedem cat ii da banca si apoi sa ii dau diferenta si i-am zis ca nu mai am niciun ban si daca doreste sa puna cursul bnr din ziua respectiva altfel nu mai am bani sa ii platesc apoi a zis din gura ca va pune cursul bnr din ziua respectiva si trebuie sa ii mai dau doar 1000 de ron.

Deci concluzia este ca: dezvoltatorul cere suma de 226575 calculat cu 4.5 lei/euro bani in afara de avans iar banca ii plateste 222300 calculat cu 4.4156 ron. M-au ametit de tot si nu mie se pare corect.

Alte banci zic daca dezvoltatorul cere o suma in ron pentru apartament banca trebuie sa platesca suma aceea in ron, dar multi nu stiu ca pretul apartamentului este in EURO si banca plateste in lei dar la cursul euro. ....LAMURITI-MA VA ROG ca sunt la pamant cu moralul.


226575 - 222300 = 4275 ron bani pe care eu trebuia sa ii platesc dezvoltatorului din cauza ca a pus cursul bnr din burta 4.5 lei. NU MI SE PARE NORMAL..

Alte discuții în legătură

Curs valutar prima casa Irisalop Irisalop Buna ziua, Sunt in curs de a lua un apartament prin prima casa prin BCR, la valoare de 53.000 de euro. In luna ianuarie am facut antecontractul su am ... (vezi toată discuția)
Doresc să cumpăr un apartament prin prima casă, însă notarul agreat de dezvoltator pune în contract un curs euro mai mare decât al bnr. ce pot face dacă refuză să-l schimbe? Alexandra312 Alexandra312 Buna ziua! Urmeaza sa achizitionez un apartament prin programul prima casa. In antecontract, pretul imobilului este specificat in EUR, restul sumei ( ... (vezi toată discuția)
Modalitate plata prima casa Amitrica Amitrica Pe data de 23.01.2014 am facut antecontractul cu cumparatorul prin prima casa. In antecontract la cap. 3 \\"Pretul si modalitati de plata\\" scrie: \\"Noi ... (vezi toată discuția)