avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie datorie
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie datorie

Buna ziua,
ne aflam in situatia unei executari silite, conform unui titlu executoriu reprezentat de un contract de credit din 19.04.2007 incheiat cu BRD (debitori fiind sotul meu si cu mine in caliate de coplatitor), creditoare fiind acum KRUK, prin contractul de cesionare credit din septembrie 2010. Totodata luna acesta s-au trimis si popririle la angajatori care trebuie sa confirme infiintarea popririlor. S-a confirmat infiintarea popririi sotului si s-a efectuat o poprire pe 10.11.2015. Ma gandesc sa fac contestatie la executarea silita (de la executare au trecut cele 15 zile, insa mie cei de la biroul executorilor mi-au trimis executarea la o alta adresa la care am locuit inante de 2007, deci inainte de a face contractul cu banca, atunci in 2007 aveam adresa din buletin cea din contractul cu BRD, si interogand iarasi baza de date si-au dat seama ca au gresit adresa mea si eu am primit de fact executarea silita pe 09.11.2015, si nu pe 02.10.2015, data postei. Executarea silita e datata cu 28.09.2015, dar eu primind-o de fapt la adresa din buletin pe 09.11.2015, ma gandesc ca sunt in cele 15 zile) si la popriri, fiind in termenul de 15 zile de la data popririlor. Am cerut o copie de la dosarul de executare silita si conform actelor gasite acolo ma aflu in situatia de prescriptie a datoriei, acesta fiind cesionata la KRUK in septembrie 2010. Doresc sa stiu daca pot cere si celor de la KRUK dosarul si daca ei sunt obligati sa-mi ofere dosarul lor, pentru a sti care e situatia acolo, adica daca e prescrisa datoria si nu facut si ei dosar de executare silita. Oricum, chiar daca nu pot obtine nimic de la KRUK, doresc sa stiu ce ma sfatuiti, sa merg mai departe cu contestatia popririlor si a executarii, avand in vedere cele prezentate. Mai am timp de analiza si gandire pana maxim 20.11.2015. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 14:36, 13 Noiembrie 2015
Da sunteti in cele 15 zile. Aratati si judecatorului cele invederate cu adresa.
Invocati presriptia. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am si eu, o intrebare.....cum este posibil ca un executor judecatoresc ... crysty63 crysty63 Am si eu, o intrebare.....cum este posibil ca un executor judecatoresc sa obtina o executare silita asupra mea, dupa 10 ani si cateva luni la o judecatorie ... (vezi toată discuția)
Bună seara, fiul meu are un dosar de executare silită din ... mexx bunea mexx bunea Bună seara...Fiul meu are un dosar de executare silită din anul 2019...stie că este executat silit din anul acesta 2023...luna trecută 14 iulie a găsit ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita ionut979 ionut979 Buna ziua! Am urmatoarea speta: Contract de credit incheiat in 2008 cu BRD pentru un credit nevoi personale in valoare de 15000 lei pe 10 ani, s-au platit ... (vezi toată discuția)