Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... explicatie juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

explicatie juridica

Buna ziua!
va rog,ajutati-ma ce pot intelege prin termenul ,,cale de atac odată cu fondul,,?
este un dosar de partaj
Inseamna ca incheierea se poate ataca doar atunci cand se ataca sentinta de fond, nu separat
pe scurt,se poate contesta la finalul procesului?
Instanta o pronuntat o incheiere interlocutorie care a stabilit cotele parti/contributia si masa bunurilor partajabile.Cand va pronunta sentinta in fond este tinuta de ceea ce a dispus prin aceasta incheiere.

Daca sunteti nemultumit de solutia din incheiere o veti putea ataca motivat in termenul prevazut de lege care va curge de la data comunicarii motivarii hotararii de la fond. Nu o puteti ataca separat.
multumesc,momentan suntem la lista cu experti,s a stabilit cota parte;pot contesta valorile unor credite,bunurilor cum s au impartit?
Dupa depunerea rapoartelor de expertiza veti avea posibilitatea de a formula obiectiuni la concluziile acestora. Puteti sa va angajati si un expert parte. Obiectiunile trebuiesc motivate si binenteles raportate si la probele dosarului.

Nu aveti avocat angajat ?