Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Folosirea fotografiilor personale fără ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Folosirea fotografiilor personale fără consimțământ se poate pedepsi în instanță?

Bună seara,
Am o nelămurire... Sunt pusă în următoarea situație: O anumită persoană a folosit fotografii personale luate de pe contul de fb, fără acordul și consimțământul meu, fără a întreba și le folosește pentru a face acuzații false și mincinoase, scoțând din context fiecare imagine. De asemenea, asemenea acuzații sunt îndreptate și către cei care apar în respectivele fotografii și prin intermediul unor afirmații instigă în mod indirect și alți comentatori la afirmații/comentarii false în necunoștință de cauză.
De asemenea, am dovada că încearcă să aducă prejudicii morale și de imagine, în condițiile în care există fotografii și cu acea persoană în cadrul evenimentelor desfășurate surprinse în fotografii. Deci, știe clar că contextul și afirmațiile sunt false și defăimătoare, dar continuă în acest sens.
Pot deschide o acțiune în instanță acestei persoane? pot obține daune morale și/sau pedepsirea pe cale legală acestei persoane?
Vă mulțumesc!
Nu este o problema de drept penal. Incercati un proces in drept civil, dar costa timp, nervi si bani, plus ca nu e musai sa-l castigati.