avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REANGAJARE

Buna ziua,am terminat de curand concediul de crestere a copilului,firma l-a care sunt angajata m-a primit inapoi dar deocamdata nu am ce sa fac 3 luni si de comun acord,eu stau acasa iar angajatorul isi face datoria catre stat in toata aceasta perioada.Intrebarea mea este:
daca ma poate da in somaj,iar dupa cele trei luni ma poate reangaja(angajatorul fiind de acord)?
mulumesc
Cel mai recent răspuns: Consilier juridic Dana Maxim , Mediator 13:36, 22 Iulie 2009
DA, se poate sa beneficiati in perioada la care faceti referire de indemnizatie de somaj si cred ca este o solutie mai buna atat pentru D-voastra cat si pentru angajator.

Fiecare are de castigat cate ceva in felul acesta ...B-)
Da, se poate sa va concediea, dvs sa luati somaj, si cand poate sa va reangajeze.
Buna ziua. De curand serviciul public municipal unde sunt angajata s-a transformat in regie autonoma de interes public local. In hotararea de consiliu local privind transformarea serviciului public in regie publica este prevazuta preluarea intregului personal.iar intrebarea mea este: trebuie incheiate alte contracte individuale de munca sau e suficient un act aditional la cele existente?
va multumesc.
Data post: Miercuri, 22 Iulie 2009, 10:10
Subiect: REANGAJARE

Buna ziua,am terminat de curand concediul de crestere a copilului,firma l-a care sunt angajata m-a primit inapoi dar deocamdata nu am ce sa fac 3 luni si de comun acord,eu stau acasa iar angajatorul isi face datoria catre stat in toata aceasta perioada.Intrebarea mea este:
daca ma poate da in somaj,iar dupa cele trei luni ma poate reangaja(angajatorul fiind de acord)?
mulumesc




Aveti aceasta posibilitate, sa va concedieze si sa intrati in somaj, dupa care sa va reangajeze. Ati gasit o solutie cat se poate de buna si in felul acesta fiecare nu are nimic de pierdut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului cr3eatza cr3eatza Buna ziua, Va rog mult dati`mi si mie un raspuns sigur...In prezent sunt in crestere copil pana pe data de 11 aprilie... de asemeni acum sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)
Revenirea la locul de munca din concediul de crestere al copilului in varsta de 2 ani anamariana anamariana Buna In 29 aprilie imi va expira concediul de crestere al coplilului in varsta de pana la 2 ani. Am fost la locul de munca sa intreb daca dupa expirarea ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la munca dupa cei 2 ani de stat in concediu de crestere a copilului predanicoleta predanicoleta Intr/o saptamana mi se termina concediul de crestere a copilului si trebuie sa reincep munca,insa angajatorul mi/a propus de curand sa/mi caut altceva de munca ... (vezi toată discuția)