Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare SRL
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare SRL

Buna ziua,

Actualmente am o Intreprindere Individuala, si doresc ca anul viitor sa infiintez o SC si sa inchid II-ul, deoarece am trecut de cifra de afaceri de 100.000 euro. Mentionez ca pe II sunt platitor de TVA, iar cu toate taxele catre STAT sunt la zi. Intrebarea mea e urmatoarea: Pot infiinta o SC, preluand practic datele contabile de la II si bineinteles sa fiu platitor de TVA, de la inceputul activitatii ca si SRL?
Multumesc
Daca veti infinta un SRL o veti lua de la zero.Daca aveti activitate serioasa in noul SRL nimic nu va impiedica sa declarati ca doriti sa fiti platitor de TVA
Multumesc. Dar, se poate sa intru platitor de TVa inca de la inceputul activitatii ca SRL, ca se aude ca nu poti sa fii platitor de TVA de la inceputul activitatii, ci doar dupa un anumit timp, este adevarat?
Multumesc
nu se poate.