avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Geam catre gradina vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Geam catre gradina vecinului

buna ziua. as vrea sa stiu daca legal am dreptul sa fac un geam, la o constructie noua, care da spre gradina vecinului, nu spre curtea lui? constructia e cu mult mai in spate de casa si curtea vecinului asa ca geamul meu ar da spre gradina lui. Imi trebuie acordul lui lui? si repet> legal as vrea sa stiu ce drepturi si ce obligatii am. Multumesc
Cel mai recent răspuns: tzuku51 , utilizator 21:52, 15 Noiembrie 2015
Indiferent că este vorba de o construcție sau un teren viran, aveți obligația de a folosi geamuri mate spre proprietatea vecină în cazul în care este vorba despre servitute de vedere.
chiar daca geamul meu da spre gradina vecinului? iar intre cladirea noastra si gardul dintre noi e o distanta de 1,20 metri,
chiar daca in dreptul cladirii nu este nici o constructie a vecinului,pentru a lasa ferestre de vedere,distanta minima intre hotar si peretele in care este practicat golul de fereastra este de 200cm;daca vecinul isi face ulterior o casa in acea zona?
puteti lasa golul de fereastra de vedere doar cu acordul notarial al vecinului;daca distanta este mai mica de 200cm,puteti lasa goluri de iluminare din sticla mata,dar cu cercevele fixe;
pentru aerisire,peteti lasa golul de fereastra cu deschiderea cercevelelor spre interior si in dreptul golului un oblon fix,din sticla mata,dar care sa depaseasca golul de ferestra;
celmai bine este sa va puneti de caord cu vecinul; succes;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot deschide in mod batant geamul mat spre vecin pentru spalare daca e distantat la < 1,90 m zengy4u zengy4u Buna ziua, ma puteti ajuta / sfatui va rog in legatura cu, ce se poate face pentru a avea dreptul de a-mi deschide geamul dinspre vecin, aflat la o distanta de ... (vezi toată discuția)
Va rog sa va dati o parere.... gabriel_gavrila gabriel_gavrila buna! am si eu o nelamurire in ceea ce priveste o fereastra a imobilului in care locuiesc, proprietatea parintilor, fereastra care are deschidere in ... (vezi toată discuția)
Geam spre curtea vecinului Dic84 Dic84 Buna ziua, Am si eu o mica situatie in care va cer sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez. 1)Am cumparat un imobil in ilfov care are geam normal, de dimensiuni ... (vezi toată discuția)