Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... ajutor de minimis
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

ajutor de minimis

Vrem sa beneficiem de ajutorul de minimis de la stat. Cu acesti bani vrem sa achizitionam un soft . Avem 3 oferte dar nu stiu cum se procedeaza.Se cumpara intai softul si se deconteaza sau se asteapta aprobarea finantarii si apoi secumpara programul . Cum se face dovada platii,cerem factura celui care ne face programul? Daca proiectul nu se va aproba nu ne permitem sa il cumparam.
Va multumesc!
Asteptati sa semnati contractul de finantare, apoi daca este achizitie directa, luati 3 oferte, semnati un contract de achizitie directa cu furnizorul de bunuri, iar pe catura sa apara exact ceea ce ati trecut in buget.
Dosarul se face de catre o firma de consultanta? Ce suma se trece in buget,daca nu avem oferte,sau se trece un pret estimativ practicat pe piata?
dydy26 a scris:

Dosarul se face de catre o firma de consultanta? Ce suma se trece in buget,daca nu avem oferte,sau se trece un pret estimativ practicat pe piata?

Dosarul trebuie sa contina, OBIGATORIU, un studiu tehnico-economic, întocmit de o firma de de consultanta cu specialitate în domeniu.Din cat stim..daca nu exista oferte se poate trece un pret estimativ daca suma nu depaseste 15000Euro.

Numai bine
Alin Popescu, administrator