Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... posibila abatere disciplinara?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

posibila abatere disciplinara?

In cazul in care in baza art 304 din NCPC am solicitat declansarea procedurii falsului pentru mai multe inscrisuri si am solicitat disjungere catre parchet pentru a fi trasi la raspundere pentru fals cat si pentru expertizarea unei semnaturi ce nu imi apartine poate fi tras la raspundere judecatorul macar disciplinar?A dispus expertiza grafologica la INEC si ma gandesc ca cererea de fals a transformato in verificare de scripte. Va multumesc.
procedura verificarii de scripte este anterioara celei de inscriere in fals si trimiterea dosarului la parchet pentru cercetari.
Sunt de acord cu opinia dvs insa art 22 din ncpc se arata
Art. 22

Rolul judecătorului în aflarea adevărului

(1) Judecătorul soluţionează litigiul conform regulilor de drept care îi sunt aplicabile.

5) Cu toate acestea, judecătorul nu poate schimba denumirea sau temeiul juridic în cazul în care părţile, în virtutea unui acord expres privind drepturi de care, potrivit legii, pot dispune, au stabilit calificarea juridică şi motivele de drept asupra cărora au înţeles să limiteze dezbaterile, dacă astfel nu se încalcă drepturile sau interesele legitime ale altora.

Cine ii da dreptul judecatorului sa solutioneza in baza altui art cererea de inscriere in fals atata timp cat sa trecut in cererea respectiva in drept art 304 din ncpc?
Ce parere aveti in continuare chiar daca nu epoate fi vorba de vreo abatere disciplinara.

rolul activ al judecatorului este un principiu general de drept, procedura inscrierii in fals este o dispozitie speciala , avand o procedura "prealabila" cea a verificarii de scripte. Judecatorul de caz nu a schimbat temeiul dvs. de drept, ci acesta potrivit dispozitiilor speciale prevazute de acelasi cod este obligat sa urmeze procedura verificarii de scripte pentru a constata daca este necesar ca cererea dvs. sa fie transmisa spre o "verificare" amanuntita de catre parchet sau el insusi poate constata , printr-o expertiza si prin celalate inscrisuri necontestate ca nu exista motive intemeiate spre a se verifica o asa-zisa infractiune de fals. Inca o data verificarea de scripte este o procedura prealabila , si obligatorie pentru judecatorul de caz pentru a merge mai departe cu cererea dvs de isncriere in fals.
cauza aflata pe rolul instantelor se solutioneaza prin coroborarea tuturor articolelor din codul de procedura civila ce se aplica in speta respectiva, si nu doar prin aplicarea articolelor in mod individual
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat